Jenže šestý den po zmiňovaném zážitku jsem sice byl šťastný ale také dost unavený. Nebylo divu, pracovali jsme téměř bez přestávek a jedli jen suchary, které jsme zapíjeli pravděpodobně pitnou vodou. Už od rána jsem se cítil dost zesláblý, bolela mě hlava a při prudších pohybech se mi točila, nebo jsem měl rovnou mžitky před očima. Vypil jsem více vody než obvykle, v naději, že mě to snad zachrání, ale nebylo to nic platné. Měl jsem popraskané rty i koutky, začínalo mi být špatně a v poledním horku jsem zřejmě zkolaboval, protože jak by jinak George Viburna napadlo, polévat mě při obědě vodou?
Mlhavé vzpomínky pokračují až ze spacáku, George se nade mnou bavil s někým, koho jsem pořádně neviděl. Hlásil mu mojí teplotu, ale vybavuju si jen to, že rozhodně nebyla normální.
Nevím, jak dlouho (tvrdili mi, že asi dvě hodiny, ale já tomu pořád nevěřím) jsem ležel v téhle horečce, blouznil a měl halucinace. Opakovala se v nich tvář Dia, stále víc a víc rozzlobená a brunátná. Žena stojící za ním mi na klidu taky nepřidávala. Až teď, když tohle píšu, mě napadá, že to dost dobče mohla být bohyně Nemesis.
Po této neurčené době přišel George s otázkou, jestli mám radši orla, nebo Prométhea. Kdo jiný než on by se mohl zeptat na něco takového. Odpověděl jsem, že Prométhea.
„To je škoda…“ ušklíbl se a podal mi podivnou a slizkou věc „sněz to.“
Bylo to neskutečně odporné, už jen podle vůně. Pak se mi v mysli promítl obraz Prométhea, připoutaného ke skále, kterému orel vyrvává játra a pak se jimi sytí.
Z tmavě červené barvy tváře jsem rychle přešel do bílo-zelena.
„Játra? Ty po mně chceš, abych jedl syrová játra?“
„Catallina odhalila, co ti je. Vlastně to ani není nemoc...“
„Já tu ležím s horečkou, snad ještě nikdy mi nebylo hůř a <ona to není nemoc>? To snad nemyslíš vážně!“ Teď už jsem se příliš neovládal a křičel, co to šlo. Což vzhledem k mému stavu vlastně nebylo až tak moc.
„Nikdo netvrdí, že ti je dobře. Ale není to nemoc, jde o celkové oslabení těla, jíme jen suchary a pijeme čistou vodu. A málo spíme. Bylo vlastně jen otázkou času, kdy se někomu z nás něco takového přihodí. A právě játra obsahují vysoké koncentrace vitamínů. Jo a taky citron, ale dohromady to asi jíst nebudeš.“
Vztek vystřídal údiv.
„Já mám vážně sníst syrová játra?!!“
„Vlastně nejen ty, každý z nás si musí dát alespoň trochu. Ale ty nejvíc, protože je to u tebe momentálně nejvíc akutní“
Nedokázal jsem si to ani představit, nakonec mi ale nic jiného nezbylo. Jediné, co mě povzbuzovalo bylo, že ostatní to zvládnou taky. A hlavně to, že ikdyž to není žádný hlavní hrdina, budu plnit úkol nějaké postavy z řecké mytologie, což by mi mohlo pomoci… A měl jsem pravdu, ve chvíli, kdy všichni na okamžik odešli, jsem se podíval na svitek pod polštářem. A jedno písmeno opravdu přibylo.
Můj stav se sice zlepšoval, nebylo to ovšem tak hned. Nejprve jsem si odležel dva dny v horečce a blouznil o Afroditě, Héře a Athéně. Což by mohla být hezké představa, kdyby po mně pořád dokola nechtěly rozhodovat, která je nejkrásnější a má dostat jablko.
Ani nevím, kolikrát jsem ho dal které z nich. Bylo to úplně jedno, přišly znovu. A v mezičase Diův smích. Tenkrát jsem pochopil, co znamená těšit se na probuzení. A taky jsem se těšil na svitek, jestli na něm třeba něco nepřibylo, když místo Parida několik dní rozsuzuji...